Tělo je tvůj parťák, ne nepřítel

Míváš někdy pocit, že tvoje tělo je tvůj protivník a soupeř? Že kazí tvoje úsilí a hroutí se v nemoci a v bolestech v nejméně vhodnou dobu? Jsme zvyklí svá těla hodnotit a porovnávat, poukazovat na jejich nedostatky a vychytávat, co všechno by na nich mělo být jinak.

Je to ale přesně naopak. Tělo je vůči tobě neutrální, nemá k tobě žádný postoj. Nemá postoj dokonce ani k tomu, co jíš, jak se oblékáš a co si o něm myslíš. Nikdy si neřeklo a ani neřekne, že ti to teď pěkně „osolí“ za to, jak ses k němu chovala. Tvoje tělo prostě je.

Ale skrze svoje tělo také vnímáš a cítíš. Skrze svoje tělo cítíš i své postoje vůči němu i sobě samotné, vůči stravě, kterou přijímáš (nebo nepřijímáš, protože…), vůči pohybu. Tvoje tělo reaguje a ukazuje, jak se věci mají. Je tvou zpětnou vazbou, tvým informátorem, tvým parťákem, který s tebou nevede válku, ale vždycky je v tvém týmu.Uč se ho tak vnímat. Jako partnera, který trpělivě reflektuje, co je potřeba. Jako neuvěřitelné perpetuum mobile, které dokáže provést miliardu operací za vteřinu bez tvého dohledu. Které zas a znovu vyrovnává výkyvy naší mysli a ega a má mnohem větší kapacitu, než si ta samá mysl a ego dokážou představit.

Vděčnost a ocenění je to, oč tu běží.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.